7 powodów, które sprawiają, że nie masz pieniędzy i co z tym zrobić?

Nie masz pieniędzy i uważasz, że to całkowicie normalne. Właściwie, co ma być w tym dziwnego, żyjesz tak, jak większość ludzi w Polsce od pierwszego do pierwszego, nic nadzwyczajnego. Z drugiej strony, czy to jakiś problem: pożyczysz na mieszanie, samochód, a i do pierwszego, jakiś kolega da radę wysupłać kilka groszy i razem dociągniecie do wypłaty. Może jesteś w stanie to zmienić i zacząć żyć inaczej? Co ci przeszkadza?


1. Jesteś leniem


Jest w tym coś zaskakującego? Przyznaj się uczciwie, sam przed sobą, nie lubisz pracować i tak naprawdę zupełnie satysfakcjonuje cię siedzenia na kanapie i klikanie w pilota telewizora. Za kilka lat narazisz budżet państwa na spore straty, bo będziesz się leczył z nadciśnienia, cukrzycy i udaru, ale spokojnie, dziś nie ma sensu o tym myśleć. Za jeszcze kilka, ponarzekasz, że emerytura jest niska, a dzieci nie pomagają. Państwo też będzie mieć cię w d… Można tak żyć, to twój wybór i jeśli ci to pasuje nie ma problemu. Warto tylko, abyś miał świadomość swojej przyszłości.


2. Za mało zarabiasz


To niestety zdarza się zbyt często. Zbyt mało zarabiają nauczyciele, aktywiści, pracownicy humanitarni, wszyscy, którzy zajmują się kulturą… Są branże, w których po prostu zarabia się zbyt mało. To niesprawiedliwe i nie w porządku, ale z systemem nie wygrasz. Albo nauczysz się dorabiać, albo znajdziesz inny zawód. Niestety praca to nie realizacja hobby, to praca i służy zarabianiu pieniędzy.


3. Masz kiepską pracę


Zdecydowanie wiąże się to z poprzednim punktem, bo wybór zawodu i związane z nim niskie wynagrodzenie to jedno, a druga sprawa wiąże się z tym, czy przypadkiem pracodawca nie płaci ci zbyt mało. Niestety, często w pracy nas trzyma wiele czynników: strach przed szukaniem lepszej, zobowiązanie, które czujemy wobec współpracowników czy stosunki towarzyskie. Przyczyn może być wiele, a my zapominamy o tym, że szukać pracy powinniśmy stale i przynajmniej raz na pół roku składać aplikacje, po to, by nasza kariera nie stała w miejscu.


4. Za dużo wydajesz


Budżet domowy potrzebny jest każdemu i tym biednym i tym bogatym. To podstawa, aby wiedzieć, dokąd idą nasz pieniądze, na zaspokojenie jakich potrzeb pracujemy. Najgorszy jest brak kontroli, bo jeśli sprawdzamy koszty naszego życia, natychmiast wiemy, czy przypadkiem nie żyjemy ponad stan i nie wydajemy zbyt dużo.


5. Kupujesz za grosze


Dookoła nas roi się od sklepów, w których zrobimy zakupy za prawdziwe grosze: po trzy, cztery, dziesięć złotych. Teoretycznie nie wydajemy w nich wiele, w praktyce kupujemy prawdziwe śmiecie niskiej jakości, których użyjemy dwa, trzy razy, a które za moment trafia do śmietnika, a my kupimy nowe.


6. Kupujesz tylko wtedy, gdy potrzebujesz


Wbrew pozorom, bo wydaje się to oszczędne, w końcu nie kupujesz wszystkiego i zawsze tylko czekasz, aż faktycznie odczujesz potrzebę, w ten sposób solidnie przepłacasz. Niestety, zbyt często kupujesz w szczycie sezonu i nie planujesz wydatków, a więc omijają cię okazje. To żaden sekret, że opony letnie tańsze są zimą, a kurtkę puchową w lipcu kupisz za grosze. Podstawa to planowanie; nie kupuj tego, co potrzebne ci teraz, tylko to, co źrebne ci będzie za jakiś czas.


7. Masz długi


Niestety, to przykra informacja, nie dorobisz się. Musisz zdawać sobie sprawę, że jeśli spłacasz długi, to oddajesz nie tylko pożyczony kapitał, ale też odsetki, prowizje, a może nawet koszty komornicze czy windykacyjne. Po prostu utrzymujesz sztab ludzi: od pośredników przez bankowców i pracowników firm pożyczkowych.