7 rzeczy, które możesz zrobić, aby w twoim portfelu przybyło pieniędzy
To nie jest nic skomplikowanego, bo tak naprawdę wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby w twoim portfelu zostawało dużo więcej pieniędzy. Poznaj je i wprowadź w życie, a starczy kwartał, abyś zauważył różnicę.
1. Wydawaj mniej niż zarabiasz
To chyba najprostsza z zasad, a zarazem najtrudniejsza do wcielenia w życie. Niestety, większość z nas żyje od pierwszego do pierwszego i zupełnie nie wiemy, jak moglibyśmy to zmienić. Wystarczy tylko narzucić sobie limit i zwyczajnie, wydawać mniej niż zarabiamy, a na naszym koncie pojawia się oszczędności. Najłatwiej jest wprowadzić w życie zasadę: najpierw płać sobie i po każdej pensji jej część przelewać na konto oszczędnościowe.
2. Nie zadłużaj się i spłać jak najszybciej wszystko, co kiedyś pożyczyłeś
Kochamy karty kredytowe i to dobrze, bo to bardzo wygodne narzędzie. Nie dość na tym, uwielbiamy zakupy ratalne, kredyty odnawialne i bardzo często korzystamy z pożyczonych pieniędzy. Często też popełniamy ten błąd, że wiedząc, że dostaniemy nagrodę kwartalną, wydajemy ją jeszcze zanim wpłynie na nasze konto. A długi to naprawdę fatalne działanie, bo one nie tylko potęgują stres, ale też łamią naszą pewność siebie i zaczynają sprawiać, że boimy się tego, co przyniesie nam kolejny dzień. Myślimy, co stanie się, gdy stracimy pracę i nawet nie śmiemy się odezwać, gdy ktoś nas szykanuje. Im szybciej pozbędziemy się długów, tym łatwiej będzie się nam żyło.
3. Nie poddawaj się inflacji kosztów życia
Pojęcie wydaje się skomplikowane, a tymczasem chodzi o bardzo prostą rzecz. Zmieniamy prace, osiągamy wysokie dochody i nagle okazuje się, że nasze potrzeby rosną. Do tej pory wystarczał nam jeden samochód i mieszkanie w bloku, ale gdy zarabiamy więcej, zmieniamy środowisko i okazuje się, że dwa auta to zbyt mało, a mieszkanie trzeba wymienić na dom. To właśnie inflacja kosztów życia, która sprawia, że im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy.
4. Stale dbaj o to, aby twoje dochody rosły
Samo oszczędzanie to zdecydowanie zbyt mało, musimy dbać o to, aby nasze dochody stale rosły i regularnie dbać o to, aby zarabiać coraz więcej. Nigdy nie traktujmy naszej pracy, jako ostatniej w życiu, a wręcz przeciwnie, dążmy do tego, aby była coraz lepsza i lepiej płatna. Starajmy się też szukać dodatkowych zajęć.
5. Planuj budżet i określ cele finansowe
Nie każdy z nas chce i umie planować swój budżet, a przecież to dzięki temu po prostu wiemy, dokąd trafiają nasze pieniądze. To bardzo ważne, bo w ten sposób nie doprowadzamy do sytuacji, w której przeciekają nam one przez palce, tylko mamy nad nimi stałą kontrolę. Równie ważne jest zdefiniowanie naszych celów finansowych, po to, abyśmy mieli świadomość, do czego dążymy i co chcemy osiągnąć.
6. Zbuduj poduszkę bezpieczeństwa
Nie jest łatwo unikać zadłużenia, jeśli nie mamy oszczędności na funduszu awaryjnym, który przydaje się zawsze wtedy, kiedy w naszym życiu wydarzy się coś niespodziewanego. Większy cel, ale taki, który znacząco ułatwia życie i wpływa na nasz spokój to poduszka bezpieczeństwa finansowego, czyli kwota, która wystarczy na pokrycie kosztów życia przynajmniej przez pół roku, w razie, gdybyśmy stracili pracę.
7. Inwestuj nadwyżki
Samo oszczędzanie to zbyt mało, trzeba jeszcze umieć zmusić nasze pieniądze do pracy i nauczyć się czerpać z nich zyski. Inwestowanie nie jest łatwe i zawsze towarzyszy mu pewne ryzyko, dlatego trzeba zadbać o to, aby na to ryzyko narażać tylko nadwyżki finansowe, nigdy oszczędności. To zdecydowanie zmniejsza stres, bo kiedy zainwestujemy oszczędności np. z poduszki bezpieczeństwa, a okaże się, że stracimy pracę, to będziemy musieli szybko wyjść z inwestycji, a to narazi nas na spore straty.